This page is optimized for mobile devices, if you would prefer the desktop version just click here

5.2 Ratios and proportions: rates and unit prices

Rates and unit prices

Rate

When a ratio is used to compare two different kinds of measure, we call it a rate.

Note: “per” means division, or for each.

Example 1:

A 2009 Ford Escape can go 390 miles on 15 gallons of gasoline. How many miles per gallon of gasoline does the 2009 Ford Escape get?

To answer this question, we must first set up the equation. Miles per gallon can be written as Miles divided by gallons. 390 miles divided by 15 gallons. We want to know the number of miles per one gallon of gasoline. We need to divide 390 divided by 15. The 2009 Ford Escape gets 26 miles per gallon of gasoline.

Unit pricing

A unit price, or unit rate, is the ratio of price to the number of units.

Note: “per” means division, or for each.

Example 1:

A 3 pound bag of apples costs $6.00. What is the price per pound of apples?

We are looking for the price per pound. The cost per pound is calculated by 6 Dollars per 3 pounds. 6 Dollars divided by 3 pounds. 6 divided by 3 is 2. The cost is 2 dollars per pound of apples.

<< Chapter < Page Page > Chapter >>

Read also:

OpenStax, Contemporary math applications. OpenStax CNX. Dec 15, 2014 Download for free at http://legacy.cnx.org/content/col11559/1.6
Google Play and the Google Play logo are trademarks of Google Inc.
Jobilize.com uses cookies to ensure that you get the best experience. By continuing to use Jobilize.com web-site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy.